ŚLAD – KOMITET BUDOWY MIEJSCA PAMIĘCI DZIECI UTRACONYCH W CZARNKOWIE

Dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, choćby przed narodzinami, jest takim samym człowiekiem, jak każdy z nas. Należy mu się szacunek i godne traktowanie, a zatem i godny pochówek.
Obecne prawo zapewnia rodzicom możliwość pochowania swojego dziecka, które urodziło się martwe, bez względu na czas trwania ciąży. Czasem z różnych względów rodzice rezygnują z tego prawa, przez co ciała dzieci martwo urodzonych pozostają w szpitalu.

03 listopada 2017 r. w Czarnkowie zawiązał się Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, który podjął inicjatywę utworzenia godnego miejsca pochówku dzieci pozostawionych w czarnkowskim szpitalu. Będzie to również symboliczne miejsce pamięci dla rodziców, którym nie było dane pochować swojego dziecka.

W październiku 2017 r. Komitet rozpoczął rozmowy z Burmistrzem Miasta Czarnkowa – Franciszkiem Strugałą - w celu opracowania odpowiednich procedur prawnych niezbędnych do przeprowadzenia pochówków. Do współpracy dołączone zostaną inne organy społeczne.

„ŚLAD” tworzą rodzice po stracie i wspierają ci, dla których nie jest obojętny los ciał dzieci zmarłych przed urodzeniem na wczesnym etapie ciąży. Działamy bazując na doświadczeniu wielu rodziców, stowarzyszeń i fundacji, w tym dzięki wsparciu od SPES - Komitet Społeczny Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie.

Pod patronatem